Jasełka w SP1

Jasełka od wielu lat cieszą się w naszej szkole dużym powodzeniem i za każdym razem przygotowywane są z wielkim rozmachem. Inicjatorami powstania tej tradycji w 1996 roku oraz jej wieloletnimi organizatorami byli ksiądz Jan Jakubiec i p. Elzbieta Baran.

Co roku prawdopodobnie najliczniejsze, mając na względzie szkoły podstawowe w naszym kraju, koło teatralne prezentuje ponad godzinne przedstawienie. Co roku zaskakuje widzów nowym scenariuszem, nowymi układami choreograficznymi, nowym repertuarem muzycznym. Jednak pewne elementy pozostają niezmienne. Widzowie zawsze bowiem liczyć mogą na wysoki poziom widowiska. Nie zmienia się też ekipa, która je tworzy. Panie: Beata Milc, Ewa Kozłowska, Małgorzata Skorus, Monika Kowalczyk, Danuta Marcinowska to znakomicie współpracujący zespół, poświęcający rokrocznie na przygotowania ponad setki dzieci wiele godzin twórczej, ale i ciężkiej pracy. Tak, to nie pomyłka: każdego roku w jasełkach Jedynki bierze udział około stu uczniów. Warto podkreślić rozpiętość wieku aktorów: najmłodsi to pierwszoklasiści, grający na przykład pastuszków, a najstarsi mogą już pomarzyć o roli Heroda lub innej niecnej postaci. Młodzi wykonawcy są w pewnym sensie wychowankami koła teatralnego, uczestnicząc rok w rok w jego przedstawieniach. Jasełka to bowiem wspaniała szkoła recytacji, gry aktorskiej, ruchu scenicznego. To także świetna okazja, by przezwyciężyć nieśmiałość, pokazać się kolegom z innej strony. A także nauczyć się współpracy z dużą grupą osób o bardzo różnych charakterach (wiadomo – artyści..;-)).

Dla nauczycieli katechezy na pewno najważniejsze jest przesłanie tego przedstawienia, głoszące wesołą nowinę, a także zwracające uwagę widzów na to, co w Świętach Bożego Narodzenia jest najważniejsze: przeżycia duchowe, a nie wszechobecny konsumpcjonizm.

Artystyczna siła dzieci jest ogromna. Ich wrażliwość, zaangażowanie, poczucie humoru wspaniale objawiają się przy okazji przedstawień. Należy więc cieszyć się, że tradycja jasełek pozwala każdego roku zabłysnąć i zaprezentować się młodym aktorom, nie tylko przed swoimi rówieśnikami i bliskimi, ale także przed znamienitymi gośćmi, których nigdy nie brakuje na widowni.

fotoJasełka 2016 >>

fotoJasełka 2015 >>

fotoJasełka 2014 >>

fotoJasełka 2013 >>