Szkoła Podstawowa nr 1 w Skawinie z robotami w Roztokach

W dniach 1 – 5 października 2018r. grupa 20 uczniów klas 6 i 7 ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Skawinie wraz z 3 nauczycielami – Moniką Cichowlas, Sabiną Dudzik oraz Piotrem Okoniem poznawała swoich rówieśników z miasta partnerskiego Skawiny - Roztoky w Czechach. Wizyta była podtrzymaniem tradycji corocznych spotkań.

Dzieci zwiedziły atelier Zdenki Braunerovej, gdzie dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy o artystce oraz jej twórczości, Zamek Roztocki, gdzie zobaczyły wystawę kukiełek i same tworzyły kukiełki z papieru oraz Levy Hradec – kolebkę chrześcijaństwa. Dzieci były także w kręgielni w Roztokach, gdzie wraz z dziećmi ze szkoły w Roztokach radośnie spędziły czas na grze w kręgle. Był też czas na spotkanie z Panem Burmistrzem Janem Jakobem, jego zastępcami oraz Panem Stanislavem Bolońskim, podczas którego dzieci oglądnęły prezentację multimedialną o dorocznych festiwalach w Roztokach oraz zmianach jakie zachodzą w mieście - budowa nowych domów, przebudowa szkoły, i inne.

Podczas pobytu w Roztokach dużo czasu upłynęło na spotkaniach z czeskimi rówieśnikami. Dzieci ze Skawiny wzięły udział w lekcji angielskiego, przyrody oraz informatyki. Zaś roboty (mBoty, Blue Boty i Ozoboty) przywiezione z Polski, z których korzystają w Szkole Podstawowej nr 1 w Skawinie, posłużyły do rozwiązywania zadań matematycznych, językowych oraz nauki programowania. Pan Piotr Okoń przedstawił uczniom z zaprzyjaźnionej szkoły prezentację o programie Erasmus +, w którym szkoła wzięła udział i w ramach którego zostały zakupione do szkoły roboty. Dzieci integrowały się ze swoimi czeskimi rówieśnikami także w trakcie meczu mini siatkówki i rozgrywek w kręgielni.

Dzień spędzony na zwiedzaniu Pragi był najintensywniejszy ze wszystkich. Pomimo chłodu i wiatru dzieci zobaczyły Hradczany, gdzie dzięki uprzejmości pracownika Katedry Św. Wita udało im się zwiedzić zamknięte dla zwiedzających części katedry, Złotą Uliczkę, przeszli przez piękny most Karola, aż do Starego Miasta, gdzie podziwiali piękny zegar Orloj na Ratuszu (jest to najstarszy działający zegar astronomiczny z 15 wieku).

W piątek, 5 października, grupa uczniów ze Skawiny pełna wrażeń oraz zachwycona salami lekcyjnymi w szkole opuściła Roztoky. Wszyscy z ciężkim sercem i smutnymi minami odjeżdżali z naszego zaprzyjaźnionego, ale swoim czeskim przyjaciołom nie mówili „żegnajcie”, lecz „do zobaczenia za rok”!

Grupą skawińskiej jedynki opiekowali się nauczyciele z Roztoky: Marie Bartulikova, Petra Zwinzová oraz Jitka Ramdanova.

Wyjazd uczniów współorganizowany był we współpracy ze Skawińskim Stowarzyszeniem Partnerstwa Miast w ramach realizacji projektu „Do nauki i zabawy czeskich kolegów zapraszamy” współfinansowanego ze środków budżetu Gminy Skawina.

IMG_0195 12
IMG_5382 4