„SPRZĄTANIE ŚWIATA” w Szkole Podstawowej nr 1

W dniu 16.09.2016 r. Szkoła Podstawowa nr 1 wzięła udział w akcji „Sprzątanie Świata – Polska”, którą śmiało można nazwać wspólną lekcją ekologii. Jej celem jest bowiem promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejsza się nasz negatywny wpływ na środowisko.

Akcję rozpoczęliśmy zbiórką surowców wtórnych – uczniowie przynosili: makulaturę, puszki aluminiowe, plastikowe zakrętki, zużyte baterie oraz niepotrzebne telefony komórkowe. Odbył się także apel poświęcony sprawom ekologii, ochrony środowiska naturalnego i historii początków akcji „Sprzątania Świata” w Polsce i na świecie.

Polacy już po raz 23. uczestniczyli w oczyszczaniu świata z zalegających na nim śmieci. W tym roku akcja przebiegała pod hasłem „Podaj dalej...drugie życie odpadów”. W ramach tegorocznej kampanii zwracano więc uwagę na odpowiedzialne korzystanie z zasobów naturalnych, efektywną segregację śmieci, a także poszanowanie przedmiotów codziennego użytku. Uświadamiano też Polakom, jak ogromny wpływ wywierają na środowisko naturalne, wytwarzając ogromną masę odpadów podczas codziennych czynności.

W Jedynce uczniowie z klas IVc i VIc przypomnieli, jak należy segregować surowce wtórne i jak np. odróżnić srebrzystą folię plastikową od aluminiowej. Wspólnie ustalono, że do segregacji śmieci wszyscy muszą się lepiej przykładać, tak samo jak do dbania o szkolne przybory czy plecaki, aby używać ich dłużej niż rok. Natomiast pani dyrektor Hanna Szczerbak w swojej krótkiej przemowie zaapelowała do uczniów, by w swoich domach i w szkole nie marnowali wody, gdyż jest ona cennym zasobem przyrody, potrzebnym, aby mogło istnieć życie na Ziemi. Pani dyrektor podkreśliła, że każdy z nas, choć w dziejach Ziemi trwa tylko przez chwilę, ma na jej losy wpływ i dlatego ciąży na nim duża odpowiedzialność.

Następnie panie, które uczą w naszej szkole przyrody: Barbara Łopata, Agnieszka Porębska, Anna Jakubowska wspólnie przeprowadziły finały konkursów, do których wszystkie klasy przygotowywały się od tygodnia.

Czwartoklasiści rywalizowali w konkursie, który nosił tytuł „Dama z łasiczką? – nie, z miotłą”, prezentując wykonaną z odpadów kopię obrazu Leonarda da Vinci. Powstało kilka dzieł sztuki, które można podziwiać na wystawie w szkole.

Uczniowie klas piątych, w konkursie zatytułowanym „Współczesna, ubrana Wenus z Milo? – nie, ze śmieci” prezentowali wykonane przez siebie rzeźby wzorowane na słynnym marmurowym posągu. Dwie z nich zdobią korytarz na parterze w szkole.

Klasy szóste wzięły udział w konkursie „Ja i drugie życie produktu w moim domu”. Cztery uczennice prezentowały swoje zdjęcia, wykonane techniką selfie, na tle przedmiotu, który po zużyciu, znalazł w ich domu drugie, nietypowe wykorzystanie.

Akcję „Sprzątania Świata” w naszej szkole zakończyliśmy podsumowaniem zbiórki surowców wtórnych. Najbardziej zaangażowaną w zbiórkę klasą okazała się IVc, a uczennica tej klasy - Martyna Gołdasz przyniosła do szkoły największą ilość baterii, zakrętek i aż 140 kg makulatury.

Organizatorzy akcji:
Anna Jakubowska