SPRZĄTANIE ŚWIATA 2013 r.

W dniu 20.09.2013 r. nasza szkoła wzięła udział w akcji „Sprzątania Świata”. Dzień ten rozpoczęliśmy zbiórką surowców wtórnych – uczniowie, jeszcze przed lekcjami, przynosili duże ilości makulatury, puszek aluminiowych po napojach, plastikowych zakrętek od butelek i zużytych baterii. Był to normalny dzień nauki w szkole. O godzinie 9.45 uczniowie oderwali się jednak od lekcji, aby uczestniczyć, razem ze swoimi nauczycielami w dwugodzinnym apelu poświęconym sprawom ekologii, ochrony środowiska naturalnego i historii początków akcji „Sprzątania Świata” w Polsce i na świecie. O godzinie 11.25 uczniowie znów wrócili do sal lekcyjnych, by kontynuować naukę zgodnie z planem lekcji. Tego dnia zaplanowaliśmy też sprzątanie otoczenia szkoły. Teren wokół szkoły porządkowały klasy szóste.

Akcja „Sprzątania Świata – Polska 2013” przebiegała pod hasłem „Odkrywamy czystą Polskę”. W tym roku Polacy po raz 20 uczestniczyli w oczyszczaniu świata z zalegających na nim śmieci.

„Sprzątanie Świata – Polska” to wspólna lekcja ekologii. Jej celem jest promowanie porządku, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejsza się nasz negatywny wpływ na środowisko.

Czym dla nas jest ekologia najlepiej wyrażą słowa Miry Stanisławskiej-Meysztowicz, inicjatorki akcji sprzątania w Polsce i założycielki Fundacji Nasza Ziemia, która to fundacja rokrocznie organizuje akcję w Polsce: „Dla mnie ekologia ma bardzo osobisty, ludzki wymiar. Jest to sprawa powietrza, którym oddycham ja i moja rodzina (i nie tylko moja!); parku do którego chodzimy na spacer; wody, którą pijemy. To sprawa życia każdego z nas.”

Pani Anna Jakubowska, nauczycielka przyrody, prowadząc apel poświęcony akcji „Sprzątania Świata”, rozmawiała z uczniami zgromadzonymi na sali gimnastycznej, o tym jak, szanować przyrodę na co dzień. Uczniowie-członkowie Klubu Młodego Ekologa przypomnieli jak to robić w domu, w szkole, będąc na zakupach i wypoczywając. Następnie zademonstrowali, jak prawidłowo segregować surowce wtórne.

Następnie Barbara Łopata – pani od przyrody, przeprowadziła konkursy. Były one zarazem pouczające, jak i śmieszne. Uczniowie dużo wcześniej przygotowywali się do nich:

Czwartoklasiści w konkursie plastycznym pt. „Kocham Polskę” zaprezentowali na plakatach własny sposób ochrony zagrożonego fragmentu polskiej przyrody. Pracę prezentowali przy pomocy rymowanki – wszystkie utwory wzbudziły zachwyt.

Uczniowie klas piątych, w konkursie zatytułowanym „Klasowa przytulanka”, prezentowali „pluszaki” wykonane z opakowań po produktach codziennego użytku. Maskotki były duże, ale sympatyczne.

Klasy szóste wzięły udział w konkursie „Ubieraj się z klasą”. W sposób elegancki prezentowano stroje uczniowskie, do wykonania których wykorzystane były materiały pochodzące ze zużytych opakowań. Modele prezentowali kompletną garderobę oraz różnorodne dodatki (pierścionki, kolczyki, naszyjniki, torebki i torby).

Akcję „Sprzątania Świata” w naszej szkole zakończymy podsumowaniem zbiórki surowców wtórnych i ogłoszeniem jej wyników na początku października.

Organizatorzy akcji:
Anna Jakubowska