Jasełka w  Jedynce

Styczeń w Szkole Podstawowej nr 1 to nie tylko miesiąc kończący pierwszą połowę roku szkolnego, a więc czas podsumowań, emocji związanych z wystawianiem ocen, ale także czas … wystawienia corocznego przedstawienia jasełkowego. Co roku prawdopodobnie najliczniejsze, mając na względzie szkoły podstawowe w naszym kraju, koło teatralne prezentuje ponad godzinne przedstawienie. Co roku zaskakuje widzów nowym scenariuszem, nowymi układami choreograficznymi, nowym repertuarem muzycznym. Jednak pewne elementy pozostają niezmienne. Widzowie zawsze bowiem liczyć mogą na wysoki poziom widowiska. Nie zmienia się też ekipa, która je tworzy, panie: Elżbieta Baran, Beata Michorczyk, Ewa Kozłowska, Małgorzata Skorus, Monika Kowalczyk, siostra Agnieszka Krasoń, Danuta Marcinowska tworzą znakomicie współpracujący zespół, poświęcając rokrocznie na przygotowania ponad setki dzieci wiele godzin twórczej, ale i ciężkiej pracy. Tak, to nie pomyłka: każdego roku w jasełkach Jedynki bierze udział około 100 uczniów. Warto podkreślić rozpiętość wieku aktorów: najmłodsi to pierwszoklasiści, grający na przykład pastuszków, a najstarsi, kończący w tym roku szkołę, mogą już pomarzyć o roli Heroda lub innej niecnej postaci. Młodzi wykonawcy są w pewnym sensie wychowankami koła teatralnego, uczestnicząc rok w rok w jego przedstawieniach. Jasełka to bowiem wspaniała szkoła recytacji, gry aktorskiej, ruchu scenicznego. To także świetna okazja, by przezwyciężyć nieśmiałość, pokazać się kolegom z innej strony. A także nauczyć się współpracy z dużą grupą osób o bardzo różnych charakterach (wiadomo – artyści..;-)). Dla nauczycieli katechezy na pewno najważniejsze jest przesłanie tego przedstawienia, głoszące wesołą nowinę, a także zwracającego uwagę widzów na to co w świętach Bożego Narodzenia jest najważniejsze: przeżycia duchowe, a nie wszechobecny konsumpcjonizm.

I w tym roku młodzi wykonawcy świetnie się zaprezentowali, wzbudzając podziw wśród swoich rówieśników (a jest to najcięższe prawdopodobnie zadanie). Szkolna publiczność na piątkowych pokazach siedziała bardzo skupiona, w napięciu wsłuchując się w wygłaszane teksty. Warto zaznaczyć, że wśród widzów znalazły się przedszkolaki z Przedszkola Katolickiego oraz goście ze Środowiskowego Domu Samopomocy oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego. Cała publiczność reagowała niezwykle żywiołowo i spontanicznie, gdy na scenie tańczono i śpiewano. Młodzi wykonawcy zachwycili bądź to talentem wokalnym i aktorskim, bądź urokiem osobistym i rozbrajającą wręcz naturalnością. Widać było, że większość z nich całkowicie utożsamia się z graną przez siebie postacią, w czym zasługa niemała znakomicie dobranych kostiumów.

Przedstawienie popołudniowe, które odbyło się 17 stycznia przeznaczone było przede wszystkim dla dorosłego odbiorcy. Przyszli na nie dumni rodzice młodych wykonawców, przedstawiciele skawińskich elit, duchowni. Jedynkowe jasełka na stałe wpisało się bowiem w kalendarz kulturalny naszego miasta. Swoją obecnością zaszczycili nas: pani Urszula Stochel – wicestarosta Powiatu Krakowskiego, skawińscy radni: Ryszard Majdzik, Zdzisław Samborski, Andrzej Bobula, Norbert Rzepisko, dyrektor Katolickiego Przedszkola pani Teresa Lelek, przedstawicielki Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Skawiny, panie: Anna Kudela i Ewa Tarnopolska, dyrektor Muzeum Regionalnego pan Czesław Gąsiorowski. Było nam miło gościć również strażaków z OSP Korabniki II, emerytowanych pracowników szkoły, przedstawicielkę UMiG panią Magdalenę Turkawską. Honorowym gościem był proboszcz Parafii Miłosierdzia Bożego ksiądz kanonik Włodzimierz Łukowicz, który w styczniu obchodzi imieniny. Pani dyrektor Hanna Szczerbak złożyła serdeczne życzenia imieninowe i wręczyła kwiaty wzruszonemu kapłanowi.

To nie był jednak koniec wspaniałych emocji. Dyrektor Muzeum Regionalnego pan Czesław Gąsiorowski ogłosił wyniki gminnego konkursu pt. „Tradycyjna Choinka Szkolna” pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Adama Najdera. Okazało się, że SP 1 zajęło pierwsze miejsce, co nagrodzone zostało koszem słodyczy i zestawami puzzli skawińskich. Konkursową choinkę przygotowali uczniowie pod opieką pani Danuty Guni i pani Urszuli Jagodzińskiej.

Podsumowując tegoroczne jasełka możemy tylko powiedzieć, że jesteśmy niezwykle dumni z naszych wspaniałych, utalentowanych i pełnych zapału uczniów, którzy stworzyli na scenie prawdziwie profesjonalne, ale przede wszystkim radosne i piękne widowisko.

Serdecznie dziękujemy gospodarzom obiektu, czyli Księdzu kanonikowi Włodzimierzowi Łukowiczowi oraz Chrześcijańskiemu Ośrodkowi Kultury za użyczenie sali.