Zdrowo jemy

W kwietniu 2015 r. w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia pt. „Zdrowo jemy”. Każdego dnia odbywały się pogadanki na temat wpływu częstego spożywania warzyw i owoców na zdrowie człowieka. Ich celem było uświadomienie dzieciom potrzeby zdrowego odżywiania oraz dostrzeżenie przez nich zależności między odżywianiem a zdrowiem.

Najważniejsza jest jednak praktyka i bezpośrednie doświadczenie, dlatego uczniowie najmłodszych klas wzbogacali swoją wiedzę na temat najważniejszych witamin, wspólnie z nauczycielami świetlicy wykonując smaczne sałatki owocowo – warzywne oraz zdrowe kanapki.

Najmłodsze dzieci wzięły natomiast udział w zabawach edukacyjnych: rozpoznawały warzywa i owoce poprzez dotyk, rozwiązywały zagadki o zdrowych produktach, a także samodzielnie wymyślały zagadki, zadając je swoim koleżankom i kolegom.

Ukoronowaniem akcji były zajęcia plastyczne, na których dzieci rysowały, wyklejały owoce i warzywa oraz wykonywały plakaty „Jak zdrowo się odżywiać”.

Zdrowa kanapka

11 marca 2015 r. w świetlicy szkolnej odbył się „Dzień zdrowej kanapki z nowalijkami”. Na zajęcia zostały zaproszone dzieci z oddziału przedszkolnego przy naszej szkole. Natomiast uczniowie klas trzecich pełnili rolę gospodarzy imprezy samodzielnie przygotowując smaczne i zdrowe kanapki z samych zdrowych produktów. Można śmiało powiedzieć, że zadanie zostało wykonane doskonale. Kanapki nie tylko były smaczne, zdrowe ale i pięknie ozdobione. Pamiętać należy, że najlepiej smakują kanapki wykonane własnoręcznie. Ta maksyma sprawdziła się w stu procentach, gdyż największe niejadki zjadały swoje porcje z apetytem.

Najważniejsze, że dzieci przy robieniu kanapek kształciły odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały kreatywność, wyobraźnię oraz dbałość o higienę podczas sporządzania posiłków.