Sprawozdanie z pobytu uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Zawoi
w dniach 13 X – 17 X 2014 r.

Już po raz szósty siedemdziesięciu czterech uczniów klas czwartych ze skawińskiej „Jedynki” przebywało w Zawoi na wyjeździe integracyjnym. Ich pobyt w tej malowniczej miejscowości położonej u stóp Babiej Góry to element działań profilaktyczno-wychowawczych prowadzonych przez szkołę. Wycieczka dla każdej z klas trwała trzy dni i miała bardzo urozmaicony program.

Dzieci zapoznały się z przyrodą i kulturą regionu Beskidu Wysokiego. Uczestniczyły w pieszych wycieczkach, zwiedziły Muzeum Babiogórskiego Parku Narodowego, wzięły udział w spotkaniu z przewodnikiem górskim i ratownikiem GOPR. Warsztaty przeprowadzone przez artystów ludowych pozwoliły im aktywnie i twórczo spędzić czas. Malowanie drewnianych ptaszków, wykonywanie zwierzątek z siana, śpiewanie gwarą przy akompaniamencie góralskiej kapeli dostarczyły czwartoklasistom wielu niezapomnianych wrażeń.

Świetną okazją do kształtowania umiejętności prospołecznych, wzmacniania poczucia własne wartości, budowania atmosfery akceptacji i bezpieczeństwa były wspólne spotkania w kręgu, zabawy – „Mam talent”, „Kareta” i „Ćwierćland”, a także quiz wiedzy o regionie i dyskoteka.

Piękna, słoneczna pogoda towarzyszyła zabawom uczniów na świeżym powietrzu. Gra terenowa „podchody”, zdobywanie okolicznych górskich szczytów oraz zajęcia rekreacyjne zorganizowane we współpracy z miejscowymi animatorami sportu na „Orliku” umożliwiły zaspokojenie ich naturalnej w tym wieku potrzeby ruchu.

Wycieczki klas czwartych są formą działań profilaktyczno-wychowawczych, które uczą bycia w grupie, zachęcają do twórczego myślenia i kreatywności, rozwijają aktywność poznawczą, pomagają w kształtowaniu pozytywnej samooceny, wpływają na prawidłowy rozwój sfery emocjonalnej i społecznej, sprzyjają integracji.

Opisany powyżej projekt profilaktyczny zrealizowany został przez pedagogów szkoły we współpracy z wychowawcami klas, Pełnomocnikiem Burmistrza ds. Przeciwdziałania Alkoholizmowi i Zapobiegania Narkomanii. Wyjazd dzieci nie byłby możliwy bez wsparcia finansowego Fundacji „Dar Serca – Skawina” i sponsorów.