„ŚWIĘTO CHLEBA”

Dnia 14 września 2013 r. Muzeum Regionalne w Skawinie zorganizowało I Skawiński Przegląd Regionalny. Dzieci ze szkół oraz przedszkoli MiG Skawina zaangażowały się w ukazanie i przybliżenie skawińskich obrzędów i obyczajów, które towarzyszyły mieszkańcom naszego miasta na przestrzeni dziejów. Wśród kolorowych strojów i regionalnych pieśni można było obserwować występy wychowanków naszej świetlicy szkolnej oraz uczniów młodszej grupy wiekowej. Dzieci przybliżyły symbolikę chleba w życiu codziennym poprzez zaprezentowanie krótkiej inscenizacji. Uczniowie ubrani w skawińskie stroje opowiedzieli o dawnych zwyczajach związanych z pieczeniem chleba. Widzowie mogli podziwiać wspaniały taniec i śpiew „Polki Krzoki” w wykonaniu uczniów klasy IIIc. Uwieńczeniem występów uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 był symboliczny poczęstunek chlebem wszystkich przybyłych gości. Udział w występach pozwolił nam przenieść się oczami wyobraźni do dawnej Skawiny i jej obyczajów oraz poczuć zapach i smak pieczonego chleba.

2013_09140001
2013_09140005