Szkoła Podstawowa nr 1 w Skawinie i Základní Škola Roztoky 10 lat współpracy

W dniach 16 – 20 maja 2016 r. grupa 20 uczniów klas 4 i 5 ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Skawinie wraz z 3 nauczycielkami – Moniką Cichowlas, Sabiną Dudzik oraz Pauliną Filipecką kolejny raz złożyła wizytę rówieśnikom ze szkoły z miasta partnerskiego Skawiny – Roztoky w Czechach. Wizyta była podtrzymaniem tradycji corocznych spotkań, ale przede wszystkim okazją do uczczenia 10-lecia współpracy pomiędzy szkołami.

Pobyt w Roztokach upłynął na spotkaniach integracyjnych z czeskimi kolegami. Po przybyciu do Roztok grupa ze Skawiny została powitana przez Panie: Drahomírę Moravcová oraz Petrę Zwinzová, które oprowadziły uczniów po nowoczesnej szkole w Roztokach. W trakcie pobytu dzieci wzięły udział w lekcjach języka angielskiego, zwiedziły atelier Zdenki Braunerovej, gdzie o artystce oraz jej twórczości opowiedzieli rówieśnicy skawińskich uczniów, Zamek Roztocki oraz Levy Hradec – kolebkę chrześcijaństwa.

Polscy uczniowie, przebrani w historyczne kostiumy króla Kazimierza III Wielkiego oraz Babetty, przedstawili dwie prezentacje w języku angielskim – jedna dotyczyła działań proeuropejskich Szkoły Podstawowej nr 1, a druga realizacji programu Comenius. Dzieci wspólnie oglądały kronikę prezentującą działania mające na celu rozwijanie wiedzy związanej z edukacją europejską. Prezentacje odbyły się w obecności Dyrektora Szkoły Josefa Vondra oraz Burmistrza Roztok Jana Jakoba, który wyraził swoje zadowolenie z owocnej współpracy pomiędzy szkołami. Skawińskie dzieci zostały obdarowane upominkami przygotowanymi przez Urząd Miasta w Roztokach oraz tamtejszą szkołę. Na ręce Pana Burmistrza Roztok polska delegacja przekazała upominki przekazane przez Urząd Miasta i Gminy Skawina, a także piękny album promujący kulturę i tradycje Polski. W związku z 10-leciem współpracy pomiędzy Szkołą Podstawową nr 1 w Skawinie a Základní Škola Roztoky, polska strona opracowała fotoksiążkę upamiętniającą coroczne partnerskie spotkania międzyszkolne. Okazowe egzemplarze fotoksiążki zostały przekazane czeskim przyjaciołom.

Uczniowie szkół miło spędzali czas podczas rozgrywek sportowych: byli w kręgielni w Pradze, odbyły się mecze koszykówki, piłki nożnej, unihokeja oraz gry w dwa ognie pod czujnym okiem nauczycieli wychowania fizycznego.

Dzień spędzony w Pradze był najintensywniejszym i najbogatszym we wrażenia dniem pobytu. Uczniowie zwiedzili Hradczany, podziwiali przepiękne skarby koronne, Katedrę Św. Wita, zmianę warty przed siedzibą prezydenta Czech, Złotą Uliczkę, wieżę Daliborkę, przeszli przez piękny most Karola, gdzie w miejscu wrzucenia Św. Jana Nepomucena do Wełtawy wypowiadali w myślach swe życzenia, a na Ratuszu Starego Miasta podziwiali zegar Orloj (jest to najstarszy działający zegar astronomiczny z XV wieku).

W piątek, 20 maja 2016 r., grupa uczniów ze Skawiny pełna wrażeń opuściła Roztoky. Wszyscy z ciężkim sercem i smutnymi minami odjeżdżali z naszego miasta partnerskiego, ale swoim czeskim przyjaciołom nie mówili „żegnajcie”, lecz „do zobaczenia za rok”!

Grupą skawińskiej Jedynki opiekowali się nauczyciele z Roztoky: Drahomíra Moravcová, Maria Bloudková, Maria Hykešová, Petra Zwinzová, Jitka Ramdanova, Soňia Klapková, Jiří Heinz oraz Ladislav Roučka.

Wyjazd uczniów współorganizowany był we współpracy ze Skawińskim Stowarzyszeniem Partnerstwa Miast w ramach realizacji projektu „Polak – Czech dwa bratanki”, współfinansowany ze środków budżetu Miasta i Gminy Gminy Skawina.

Skawina miasto sercu miłe