Uczniowie z czeskiego miasta Roztoky w Skawińskiej Jedynce

W dniach 3 – 7 listopada 2014 r. Szkoła Podstawowa nr 1 gościła delegację nauczycieli i uczniów z partnerskiego miasta Skawiny – Roztoky. Wszyscy dbali o to by nasi czescy przyjaciele czuli się dobrze w Polsce, i by wywieźli stąd niezapomniane wspomnienia. Pobytem gości zajmowały się przede wszystkim nauczycielki języka angielskiego, panie: Paulina Augustyn, Agnieszka Bartyzel, Monika Cichowlas oraz Anna Woyciechowska, wspierane przez Panią Dyrektor Olgę Biedrawę.

Goście – 4 nauczycielki (Lea Zelená, Michaela Černá, Jana Mlynárová, Petra Zwinz) oraz 23 uczniów, przybyli do Skawiny w poniedziałkowy wieczór i zostali zakwaterowani w Domu Pielgrzyma przy Parafii Miłosierdzia Bożego.

Kolejny dzień grupa z Czech spędziła w Szkole Podstawowej nr 1, obserwując zajęcia edukacyjne m.in. z przyrody i języka angielskiego, a następnie prezentując swoim polskim kolegom i koleżankom przygotowane przez siebie w języku angielskim prezentacje multimedialne na temat Roztok, a także znanych postaci i miejsc związanych z ich rodzinnym miastem.

Po wizycie w szkole uczniowie udali się do Muzeum Regionalnego, gdzie niezastąpiony Pan Czesław Gąsiorowski – Dyrektor Muzeum Regionalnego w Skawinie przybliżył gościom historię Skawiny, pokazał zebrane zbiory muzealne, a także towarzyszył grupie w spacerze po parku, Rynku oraz w trakcie wizyty w Kościele pod wezwaniem Św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. We wtorkowy wieczór goście z Czech spotkali się w Ratuszu z panem Pawłem Kolasą – zastępcą Burmistrza Miasta i Gminy Skawina, panią Ewą Szczepanik – Sekretarzem Gminy oraz Zarządem Skawińskiego Stowarzyszenia Partnerstwa Miast w składzie: pani Krystyna Droździewicz – prezes, pani Małgorzata Kopeć, pani Joanna Chodor oraz pani Krystyna Kutek. Pan Burmistrz powitał wszystkich gości bardzo serdecznie przypominając, że już za rok w czerwcu będzie 10 rocznica podpisania umowy partnerskiej pomiędzy Skawiną i Roztokami. Pani Prezes Stowarzyszenia wyraziła nadzieję, że dzieci miło spędzą czas w naszym mieście oraz okolicy i wyjadą do domu pełne wrażeń. Na zakończenie spotkania gościom zostały wręczone okolicznościowe upominki, które z pewnością będą im przypominać chwile spędzone w Skawinie.

W środę czescy goście zwiedzali Kraków – Wzgórze Wawelskie, Stare Miasto wraz z Rynkiem Głównym. Wszyscy byli pod urokiem pięknego i magicznego Krakowa. Dla dzieci najwspanialszą atrakcją okazało się zwiedzanie najmniejszej w Polsce fabryki słodyczy CIUCIU, mieszczącej się przy ulicy Grodzkiej. Łakocie wyrabiane są tu ręcznie, metodą pochodzącą z XVII wieku. Dzieci nie tylko obejrzały pokaz tworzenia cukierków, ale także dostały po paczce słodyczy w prezencie.

W czwartek wycieczka z Roztok wybrała się wczesnym rankiem na zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce, w tym samym czasie dwie nauczycielki języka angielskiego – Michaela Černá oraz Petra Zwinz, ponownie zawitały w Szkole Podstawowej nr 1, aby przeprowadzić lekcję języka angielskiego w formie bajki, której autorem jest czeski pisarz Karel Čapek. Uczniowie klas 5 mogli w trakcie tych zajęć utrwalić słownictwo związane z produktami żywnościowymi, przypomnieć zasady tworzenia zdrowej diety oraz poznać jedną z najpopularniejszych czeskich bajek.

Popołudnie spędzili goście na zabawach edukacyjnych w Multicentrum, a następnie odwiedzili Tyniec, gdzie zwiedzali Opactwo oraz lokalne muzeum.

W piątek rano nasi goście pełni wrażeń wyruszyli w drogę powrotną do domu żegnani przez Dyrektora Szkoły – Panią Olgę Biedrawę oraz nauczycieli języka angielskiego.

PB048276
PB048284