WARSZTATY PIERWSZEJ POMOCY W JEDYNCE

Jak sprawdzić czy ktoś jest przytomny i wezwać pomoc? W jaki sposób należy zachować się, gdy zdarzy się wypadek? Tego uczyli się uczniowie naszej szkoły podczas warsztatów pierwszej pomocy, które odbyły się w dniach 10 i 12 czerwca 2015 r. Zajęcia zorganizowała i przeprowadziła pani Magdalena Lisek – ratownik medyczny z krakowskiego pogotowia ratunkowego
we współpracy z rodzicami uczniów naszej szkoły.

W trakcie warsztatów dzieci uczyły się, co robić w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu, jak wezwać pomoc i sprawdzić przytomność. Dowiedziały się też, jak udzielić pierwszej pomocy, oswoiły się z plastrami i bandażami, nauczyły się wybierać numer alarmowy oraz rozmawiać z dyspozytorem. Uczniowie poznali także zasady prawidłowej resuscytacji u dzieci i dorosłych, a następnie mogli je praktycznie wykorzystać „reanimując” specjalną lalkę przygotowaną przez ratowników. W dniu 17 czerwca br. mogli zapoznać się z wyposażeniem karetki pogotowia oraz naocznie sprawdzić funkcjonalność sprzętu medycznego niezbędnego do ratowania zdrowia i życia osób chorych oraz ofiar wypadków.

Głównymi zaletami przeprowadzonych zajęć była przystępna forma przekazu, dostosowana do wieku uczestników oraz praktyczny charakter, które zdecydowały o ich wysokich walorach edukacyjnych.