„Odblaskowa szkoła” w Szkole Podstawowej nr 1 w Skawinie

Podarowanie przez „oficera pieszo-rowerowego” – Romana Gdulę Szkole Podstawowej nr 1 stojaka na rowery zainaugurowało kolejną odsłonę projektu „Odblaskowa szkoła” w naszej placówce.

Przypomnijmy, „Odblaskowa szkoła” to konkurs zorganizowany przez Małopolską Wojewódzką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Małopolskie Kuratorium Oświaty i Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Głównym założeniem konkursu jest zwiększenie bezpieczeństwa pieszych poprzez wyposażenie uczniów w elementy odblaskowe oraz działania edukacyjne.

Stojak na rowery jest dostępny dla uczniów naszej szkoły już od 20 września 2016 r. Znajduje się w bezpiecznym miejscu, przy placu zabaw. To świetne rozwiązanie dla tych, którzy do szkoły przyjeżdżają na dwóch kółkach.

Działania w ramach „Odblaskowej szkoły” z roku na rok zyskują na oryginalności projektów, mających na celu podniesienie świadomości uczniów w zakresie bezpieczeństwa w ruchu komunikacyjnym. Pojawiają się liczne konkursy m.in. na komiks ukazujący dzień z bezpiecznego życia pieszego, będącego uczniem szkoły, na zdjęcie odblaskowej rodzinki, czy wreszcie konkursy plastyczne wykorzystujące ciekawe techniki dekoracyjne. Na ścianach Szkoły można oglądać liczne gazetki propagujące znajomość przepisów ruchu drogowego. Odbyło się spotkanie z funkcjonariuszami straży miejskiej oraz policji, którzy podarowali uczniom odblaski. Zrealizowano liczne prelekcje. W propagowanie idei akcji zostały włączone wszystkie podmioty działające na terenie szkoły. Nauczycielka języka angielskiego –mgr Anna Wójcik przeprowadziła cykl zajęć z języka angielskiego, na których uczyła słownictwa związanego z podstawowymi przepisami ruchu drogowego. Omówiła też różnice między polskimi przepisami ruchu drogowego a brytyjskimi. W szkole można podziwiać makiety „bezpiecznych miast”. Najmłodsi uczniowie budowali miasteczka, by przeprowadzać symulacje prawdziwych zdarzeń w ruchu drogowym. Dzięki tym zabawom zrozumieli, jakie są konsekwencje obowiązującego w naszym kraju ruchu prawostronnego. Z kolei biblioteka szkolna rozdaje tematyczne zakładki do książek, wzbogacone o ciekawostki z zakresu ruchu drogowego.

Przed nami „Odblaskowy pokaz mody”, konkurs wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, wystawa prac uczniów, pasowanie na wzorowego pieszego, happeningi i inne atrakcje. Powstaje także tworzona przez uczniów gra planszowa, dzięki której uczniowie będą mogli utrwalać wiedzę z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

20160913_132905
20160920_115226