Relacja z Gali Finałowej Ogólnopolskiego Konkursu Tesco dla Szkół
„Talent do niemarnowania”.

W dniu 17 marca 2014 roku uczniowie klasy szóstej Szkoły Podstawowej nr 1 w Skawinie wraz z opiekunami i rodzicami wzięli udział w Gali finałowej wieńczącej zmagania w ogólnopolskim konkursie Tesco dla szkół „Talent do niemarnowania”. W tym roku zadaniem dzieci, oprócz nakręcenia filmu i jego promowania, było między innymi zorganizowanie obchodów Dnia Niemarnowania Żywności oraz znalezienie „przepisu na Niezmarnowane Mikołajki”. Nasz zespół „Szósta A ze Skawiny” spisał się na medal! Zorganizował zbiórkę żywności dla najbardziej potrzebujących a następnie dzieci przemaszerowały ulicami Skawiny, niosąc pudła pełne pizzy, ufundowanej przez pizzerię Da Grasso. Uczniowie częstowali porcjami pizzy mieszkańców naszego miasta, zachęcając ich do niemarnowania żywności.Pomysłowa Klasa znalazła też owocny przepis na Niezmarnowane Mikołajki. Przyświecało im filmowe motto: „Nie zmarnuj swojej szansy, by być dobrym człowiekiem. Nie marnuj jedzenia”. We współpracy z Samorządem Uczniowskim została zorganizowana mikołajkowo – zimowa akcja, której celem było podzielenie się z najbardziej potrzebującymi rodzinami z naszej szkoły tym, co mamy: uśmiechem, dobrym słowem i oczywiście żywnością. Wiele osób włączyło się w nasze działania, ofiarując produkty spożywcze lub wsparcie finansowe. Do kilku rodzin z naszej szkoły Mikołajkowie zawitali z wielkimi świątecznymi paczkami, zawierającymi m.in. żywność i środki czystości. Kreatywna formuła konkursu dała dzieciom możliwość zaprezentowania i rozwinięcia swoich talentów oraz umożliwiła za pośrednictwem multimediów uczestnictwo w największej lekcji niemarnowania żywności w Polsce. Dzięki skutecznej autopromocji 2–minutowego filmu namawiającego do niemarnowania jedzenia oraz zaangażowaniu społeczności lokalnej, „Szósta A ze Skawiny” pokonała w tegorocznej edycji 587 zgłoszonych do konkursu szkół z całej Polski. Decyzją jurorów nasz film znalazł się wśród siedmiu laureatów II etapu konkursu Tesco dla Szkół – „Talent do niemarnowania” i wygrał w kategorii Najlepsza realizacja filmowa (www.tescodlaszkol.pl/44517). Pomysłowość i talent uczniów z zespołu „Szósta A ze Skawiny” wywarł bardzo duże wrażenie na jurorach. Mirosław Jakubiak, producent i operator filmowy, tak wypowiadał się o naszym filmie: Zwycięzca w mojej kategorii to świetny film, a realizatorzy to naprawdę potencjał na wyjątkowych filmowców.

W trakcie dwugodzinnego spotkania w krakowskim Tesco na Kapelance przebiegającego w duchu zdrowego i racjonalnego żywienia nasi uczniowie godnie reprezentowali szkołę biorąc udział w ciekawych quizach i grach wiedzowych.W atmosferze wspólnej zabawy wraz z innymi wyróżnionymi świętowali swój wielki sukces.

Na gali oprócz zaproszonych laureatów obecni byli przedstawiciele: Kuratorium, Banku Żywności, British Council oraz Tesco.

Po emocjach związanych z udziałem w licznych konkursach i zabawach przygotowanych przez organizatorów nadeszła chwila na wręczenie nagród w poszczególnych kategoriach. Dzięki nowatorskiej pracy uczniów z klasy 6a szkoła otrzymała główną nagrodę – pracownię multimedialną! a każdy uczestnik Gali wrócił do domu z indywidualną nagrodą rzeczową. Na ręce wychowawcy klasy przekazany został także pamiątkowy dyplom. Potem były już tylko błyski fleszy fotoreporterów i wspólna zabawa.

Źródło: SP1

Zdjęcia: Filip Spólnik