Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych w SP1

Październik to miesiąc, w którym obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W naszej szkole jest to bardzo ważne święto, podczas którego nauczyciele bibliotekarze ze zdwojoną siłą, przy użyciu nietypowych i atrakcyjnych akcji starają się zwrócić uwagę uczniów na ogromną rolę książek w ich życiu, w nauce i w rozwijaniu własnych zainteresowań.

Jednym z ciekawszych elementów programu były „Słodkie czwartki z biblioteką”, kiedy to na pięćdziesięciu pierwszych uczniów, którzy wypożyczyli książki, czekała słodka niespodzianka – cukierki, pomadki i lizaki. Czytelnicy z chęcią korzystali z tej atrakcji, co czwartek ustawiając się w kolejce po słodycze oraz oczywiście po książki!

Dodatkowo uczniowie klas IV-VI za każdą wypożyczoną książkę dostawali los, który brał udział w losowaniu nagrody: książki i słodyczy. A jak wiadomo: im więcej wypożyczonych książek, tym więcej losów biorących udział w losowaniu i tym samym większa szansa na wygraną. Nagroda powędrowała do Julii Klimek z klasy IV D, której serdecznie gratulujemy pasji czytelniczej.

Ciekawe książki to nie tylko literatura piękna, dlatego klasę VI D, na zaproszenie bibliotekarzy, odwiedziła pani Anna Myszak – specjalista dietetyk, która przybliżyła uczniom zasady zdrowego odżywiania i komponowania posiłków. Ta niezwykła lekcja była połączona z promocją wartościowej literatury dotyczącej zdrowego stylu życia i żywienia.

Natomiast 28. października zorganizowano spotkanie autorskie, tym razem adresowane do najmłodszych uczniów naszej szkoły – oddziału przedszkolnego. Do czytelni zawitała Pani Renata Bysina – autorka bajki „Jak król Kazimierz Skawinę zakładał” wydanej przez Muzeum Regionalne w Skawinie. Przedszkolaki poznały fragmenty utworu, a także dzielnie odpowiadały na pytania dotyczące naszego miasta. Na zakończenie dzieci otrzymały malowanki przedstawiające króla Kazimierza oraz Babettę, a Pani Bysina podpisała swoją książkę i przekazała ją bibliotece szkolnej.

Ponadto przez cały miesiąc biblioteka wspierała szkolną akcję „Odblaskowa Szkoła”, rozdając mini zakładki do książki z zasadami ruchu drogowego.

Te wszystkie akcje spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem ich adresatów, czyli uczniów, którzy z ogromnym zapałem brali w nich udział. Liczymy, że przełożą się one na zwiększenie frekwencji w bibliotece również w pozostałych miesiącach.