Wizyta klasy IIId w Muzeum Regionalnym

Klasa III d odwiedziła w dniu 13 stycznia 2015 r. Muzeum Regionalne w Skawinie, które w tym okresie zaprasza uczniów szkół podstawowych do poznania tradycyjnych zwyczajów bożonarodzeniowych podczas warsztatów muzealnych.

W trakcie zajęć muzealnych uczniowie dowiedzieli się jak dawniej w Polsce obchodzono okres adwentu i święta Bożego Narodzenia. Poznali tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe panujące w Skawinie i okolicy. Pan Dyrektor Muzeum –Czesław Gąsiorowski interesująco opowiadał o symbolice elementów towarzyszących obchodom świąt Bożego Narodzenia. Duże wrażenie na dzieciach wywarła szopka krakowska wykonana przez pana Władysława Szklarskiego. Wykorzystując specjalnie przygotowaną szopkę i kukiełki, uczniowie wspaniale odegrali scenkę z przedstawienia jasełkowego. Podczas zajęć mieli okazję podziwiać tradycyjne ozdoby na choince. Zachwyt wzbudziła szopka wykonana ze słomy przez uczniów z Zespołu Szkół Ekonomiczno – Technicznych w Skawinie oraz tzw. „podłaźnik” – ozdobione gałęzie przywieszone pod sufitem.

Bożonarodzeniowym zwyczajem bardzo lubianym przez dzieci jest kolędowanie. Do wspólnego kolędowania zaprosiła uczniów pani Maria Borowiecka, która akompaniowała na akordeonie, a uczniowie zaśpiewali znane kolędy.

Na pożegnanie wszyscy otrzymali od Dyrektora Muzeum podarunek – książeczki – malowanki, przedstawiające sceny z historii Skawiny. Wizyta była dla dzieci wspaniałą lekcją historii połączonej z elementami zabawy.

P1130110-001
P1130136-001

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika, ul. Korabnicka 19, 32-050 Skawina, tel. 12 276 18 82, fax. 12 291 10 72, e-mail: szkola@sp1.skawina.com.pl