„Co w szkole piszczy?”

3 grudnia 2013 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Skawinie opiekunowie młodszej grupy wiekowej zorganizowali apel dla uczniów klas I-III pod tajemniczym hasłem „Co w szkole piszczy?”. Głównym celem spotkania było zapoznanie dzieci z akcjami w jakie szkoła jest zaangażowana:

Pierwsza z nich to „Marzycielska poczta”. Jest to ogólnopolska akcja pisania listów, pocztówek, rysowania rysunków i wysyłania ich do chorych dzieci. Ten mały gest sprawia im ogromną radość i pomaga walczyć z trudami choroby. Dzięki inicjatywie mgr Beaty Kurzdym i mgr Pauliny Ścibor uczniowie klas SP1 aktywnie zaangażowali się z tę akcję. Każda klasa otrzymała profil jednego dziecka, z którym będzie korespondować w ciągu całego roku.

„Akademia czystych rąk” jest kolejną akcją, w którą szkoła się angażuje i ma na celu przekazać dzieciom wiedzę na temat higieny i dbania o czystość rąk. Podczas apelu uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali przygód Julki, która zapominała o myciu rąk. Zadaniem uczniów było uważnie słuchać bajeczki i w odpowiednim miejscu głośno krzyknąć „Julka umyj ręce!!”. Dzieci świetnie poradziły sobie z tym zadaniem. Niespodzianką dla uczniów było spotkanie ze szkolną panią pielęgniarką, która opowiedziała o „Akademii czystych rąk” i podstawowych zasadach higieny. Uczniowie uważnie słuchali rad zaproszonego gościa. Zaprezentowano też prawidłowy sposób mycia rąk, uczniowie naśladując próbowali przez 30 sekund „na sucho” umyć ręce, sprawiło to dzieciom ogromną radość. Z akcją powiązany jest również konkurs dla klas „Gdzie były, co robiły, Twoje ręce?”.

Ostatnia akcja o której opowiedziały opiekunki młodszej grupy wiekowej to „Zaczytani”. Na wprowadzenie odczytano uczniom zagadki, dotyczące książek, dzieci świetnie sobie z nimi poradziły. „Zaczytani” to akcja, zachęcająca do jak najczęstszego czytania książek, a co najważniejsze do dzielenia się nimi z chorymi dziećmi w szpitalach. W SP1 młodsza grupa wiekowa, samorząd klas IV-VI oraz mgr Beata Sobczyk również zorganizowała zbiórkę książeczek już nie czytanych, ulubionych i zapomnianych, które zalegają w naszych domach. Dzieci przez cały grudzień i styczeń mogą oddawać swoje książki, które następnie zostaną przekazane do szpitalnych bibliotek.

W szkole dużo się dzieje…. Zachęcamy wszystkie dzieci, rodziców i nauczycieli do udziału w akcjach!

mgr Beata Kurzdym
mgr Paulina Ścibor