Zdrowe i bezpieczne ferie zimowe

W trosce o bezpieczeństwo uczniów Szkoły Podstawowej nr 1, 26 stycznia 2017 r. odbył się apel „Zdrowe i bezpieczne ferie zimowe”, podczas którego dzieciom zostały przypomniane zasady bezpiecznego zachowania się w czasie zimowego wypoczynku. Uczniowie klasy 2di udzielili wielu pożytecznych rad swoim rówieśnikom. Namawiali ich do zachowania szczególnej ostrożności podczas jazdy na sankach i nartach, wskazali na zagrożenia płynące z zabaw na zamarzniętych zbiornikach wodnych, ostrzegali przed nierozwagą i brakiem rozsądku, które często są przyczyną wypadków.

Z kolei uczniowie klasy 2ci zwrócili uwagę na problem, który w ostatnim czasie stał się udziałem wielu polskich miast – w tym Skawiny. Zimowy odpoczynek na świeżym powietrzu nie jest już tak oczywistą i naturalną sprawą, ponieważ tego zdrowego i czystego powietrza od wielu dni nie ma. Smog, który zaatakował nasze miasto, odbiera nam zdrowie i psuje samopoczucie. Wygląda on jak zwykła mgła, ale zatruwa powietrze, którym oddychamy.

Szkoła Podstawowa nr 1 w Skawinie to miejsce w naszym mieście, w którym od poniedziałku do piątku można zapoznać się z informacjami o jakości powietrza na terenie miasta Skawina, bez dostępu do Internetu. Na specjalnych tablicach zlokalizowanych przy głównym wejściu do szkoły można sprawdzić aktualną jakość powietrza w naszej okolicy. W przypadku wystąpienia stanu alarmowego, pojawia się dodatkowa informacja dla uczniów dotycząca instrukcji postępowania w celu zniwelowania wpływu skażonego powietrza na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. W ten sposób, niewielkim kosztem, udało się zapewnić dzieciom i ich najbliższym dostęp do jakże ważnych dla zdrowia informacji.